Pasisemti patirties – į Pakruojo rajoną

Širvintų rajono vietos veiklos grupė 2018 m. lapkričio 30 d. suorganizavo viešinimo ir aktyvinimo renginį  kaimo bendruomenių atstovams, galimiems projektų pareiškėjams į Pakruojo rajoną.

Pirmasis sustojimas įvyko Sigutėnų kaimo bendruomenėje, kurioje buvome sutikti su jų muzikantų maršu. Bendruomenės namai iš pradžių buvo pasistatyti pačių jėgomis, kurie vėliau buvo išplėsti, įvykdžius rekonstrukciją  VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ 2007–2013 m. kaimo plėtros strategijos lėšomis.

Širvintų rajono dalyvius domino bendruomenės įgyvendintas vietos projektas „Kulinarinio paveldo tradicijos – iš kartos į kartą“ pagal Pakruojo rajono 2014–2020 m. vietos plėtros strategijos priemonę ,,Regioninių produktų kūrimas panaudojant krašto kultūros ir istorijos paveldą“. Įgyvendinus projektą bendruomenės patalpos buvo pritaikytos naujo regioninio produkto pagaminimui pagal bendrus higienos normų bei maisto ir veterinarijos tarnybos spacialistų reikalavimus. Sigutėnų kaimo bendruomenė pagal kaimo senolių receptus ir maisto ruošimo tradicijas iš natūralių, gyventojų asmeniniuose ūkiuose užaugintų produktų gamina rankų darbo koldūnus  (vietine tarme vadinamus – virtienius), verda sriubą  iš  bendruomenės narių užaugintų daržovių.

Paskanavę bendruomenės šeimininkų nuostabių virtienių, pasišildę arbata pasukome į Klovainius, kur turėjome puikią progą susipažinti su  ūkininko Martyno Navicko įgyvendintu projektu ,,Investicijos į inovatyvias grūdų ir rapsų auginimo technologijas“.  Buvome nustebinti įsigyta modernia technika – tiksliosios žemdirbystės sistema, skirta pasėlių priežiūrai, kurią sudaro: rankinis azoto testeris, sensorius montuojamas ant traktoriaus stogo, bei kompiuteris su kompiuterine įranga, kurie montuojami traktoriuje. Įgyvendinant vietos projektą taip pat buvo įsigytas teleskopinis krautuvas savalaikiam trąšų pristatymui ir pakrovimui. Širvintų r. ūkininkus labai sudomino inovatyvi kompiuterio programinė įranga, kuri  pagal augalų veislę ir testerio rezultatus gali parinkti tręšimo normą. Traktoriui važiuojant, ant traktoriaus stogo sumontuotas sensorius skleidžia šviesos bangas, skanuoja lauką ir pagal gautus rezultatus reguliuoja trąšų paskleidimą. 

                 

Kelionės programoje dar turėjome galimybę susipažinti su Pakruojo Amatų dvarelio įgyvendinamu vietos projektu „Mokymas ir kompetencijos suteikimas projektų pareiškėjams ir vykdytojams“, kurio tikslas – perduoti reikiamas žinias, įgūdžius ir patirtį, būtiną projektų veikloms vykdyti, veikti partnerystėje, bendradarbiauti, atrasti naujas savanoriškos veiklos prasmes ir telkti kaimo gyventojus įgyvendinti strategiją. Amatų dvarelyje mus nustebino amatininkų įvairiausi suvenyrai, kuriuos galėjome įsigyti kalėdinėms dovanoms ar savęs pamaloninimui.

    

Širvintų r. VVG nuoširdžiai dėkinga VVG „Pakruojo rajono partnerystė“ direktorei Marijai Žiubrienei už turiningą programą, įgytos patirties pasidalijmą įgyvendinant 2014–2020 m. strategiją.